https://imengine.public.prod.agp.infomaker.io/?uuid=b3fe85b7-7c19-56d5-adb1-19da5e81f57b&function=fit&type=preview&source=false&q=75&maxsize=112&scaleup=1

 

Iran går løs på kristne etter ydmykelsen mot Israel


https://image.dagen.no/1445090.webp?imageId=1445090&width=960&height=548&format=jpg

 

YDMYKET: Iran ble ydmyket i den kortvarige krigen mot Israel. Nå leter styresmaktene etter syndebukker.Foto: AP / NTB

Ny bølge av kristenforfølgelser i Iran vekker internasjonal bekymring. 

 

Karl Andreas JahrJournalist

Publisert 21.07.25 - 22:05 Sist oppdatert 21.07.25 - 22:28

Del på FacebookDel på TwitterDel på e-post

Minst 43 kristne har blitt arrestert i Iran siden 25. juni, ifølge den kristne menneskerettighetsorganisasjonen Article 18. 

Det melder Premier Christian News

Arrestasjonene har funnet sted i 21 ulike byer og markerer en ny bølge av forfølgelse mot kristne konvertitter, samtidig som iranske myndigheter ikke har offentliggjort de formelle siktelsene.

Mistenkes som sionister

Ifølge Article 18 gjelder flere av sakene besittelse av Bibelen eller kristent innhold, mens andre ser ut til å være knyttet til en ny lovgivning som truer med strenge straffer for påstått samarbeid med «fiendtlige stater» som USA eller Israel. 

Slike lover brukes ofte mot kristne konvertitter, som ofte omtales som «sionister» eller medlemmer av «avvikende sekter», snarere enn som troende med rett til religionsutøvelse.

Mye tyder nemlig på at Mossad fikk hjelp av iranske innbyggere som motarbeider de upopulære styresmaktene.   

– «Tidligere rettsdokumenter viser hvordan dommere beskriver evangelisk kristendom som en trussel mot islamske verdier og nasjonal sikkerhet,» skriver Article 18.

Påskudd for undertrykkelse

FNs menneskerettighetseksperter har uttrykt bekymring for at iranske myndigheter bruker den post-konfliktuelle situasjonen som et påskudd for økt undertrykkelse og stempling av minoriteter. 

De viser til statlige medier som omtaler kristne og andre som «landssvikere» og bruker uttrykk som «skitne rotter» om hele samfunnsgrupper.

Samtidig rapporteres det om forverrede forhold i det beryktede Evin-fengselet i Teheran etter et nylig luftangrep. Minst elleve kristne fanger har blitt flyttet til ukjente steder. 

– Fanget og hjelpeløse

Blant dem er Aida Najaflou, en 43 år gammel kristen konvertitt som står tiltalt for «propaganda mot republikken» og «sammensvergelse» – blant annet for å be, døpe andre og dele kristent innhold på sosiale medier.

I et lydopptak formidlet til Article 18 beskriver hun overføringen av over 60 kvinner til det notoriske Qarchak-fengselet: 

– «Vi lider … vi er fanget og hjelpeløse,» sier hun.

Bibelen omtales i tiltalen hennes som en «forbudt bok», og hun risikerer alvorlige straffer både for sin tro og for sin støtte til «Kvinner, Liv, Frihet»-bevegelsen.

Iran er rangert som det niende verste landet for kristne på Åpne Dørers World Watch List for 2025.

Artikkelen er skrevet med hjelp av KI. 

forfølgelse aida najaflou nyheter iran kristne menneskerettigheter